Поради пацієнтам від Асоціації Ортодонтів України.

ЯК ВИБРАТИ ОРТОДОНТА?

Ми щодня стикаємось з процесом вибору: одягу, їжі, техніки і т. д. Ми знаємо за якими критеріями відбирати хороших майстрів для ремонту. Нам зрозуміла градація готелів та ресторанів згідно кількості зірок. Ми розуміємо, що входить в пакет послуг, а що ні. І на цьому тлі до практично найважливішого у житті вибору – вибору лікаря – ми часто підходимо халатно. За принципом: з найближчої клініки або з найдешевшою ціною на лікування. А потім нарікаємо на незадовільний результат. Так як же правильно вибрати ортодонта?

ГОЛОВНЕ ПРАВИЛО: ОРТОДОНТА ПОТРІБНО ВИБИРАТИ РЕТЕЛЬНО, ЗІБРАВШИ НЕОБХІДНУ ІНФОРМАЦІЮ ПРО ЛІКАРЯ, КЛІНІКУ І ЦІНОВУ ПОЛІТИКУ.
Лікар повинен бути саме ортодонтом і мати сертифікат, що підтверджує його право займатися цим видом допомоги. Диплом стоматолога не дає право лікарю вести ортодонтичний прийом. В університеті дається лише загальне уявлення про ортодонтію. І тільки в процесі післядипломної освіти лікар отримує необхідний обсяг інформації. Наприклад, льотне училище дає уявлення про те, як влаштований космічний корабель, але не дає право ним керувати. Все ж таки льотчику необхідно стати льотчиком-космонавтом.

Ортодонтія – наука, яка дуже стрімко змінюється. І для того, щоб провести лікування на сучасному рівні, лікар повинен постійно вчитися: відвідувати лекції, семінари, з’їзди. Наприклад, ми завжди віддамо перевагу кравцю, який стежить за модними тенденціями, ніж кравцю, який може зшити плаття тільки по моді 80-х. Так, як його навчили колись.

Не зайвим буде подивитись результати роботи доктора. Презентація «до і після лікування» зазвичай розміщується на сайті клініки. Коли ми запрошуємо майстрів зробити ремонт в будинку, то попередньо дивимось, як вони зробили ремонт комусь до нас.

Цю інформацію можна дізнатися з резюме ортодонта і якщо все в порядку, то слід познайомитися з лікарем особисто.

У процесі консультації лікар оглядає пацієнта, повідомляє йому загальну інформацію про можливе лікування і обсяг додаткових досліджень, необхідних для діагностики. Запам’ятайте лікар, який збирається Вас лікувати без діагностики – фальшивка. Як архітектор, який починає будувати будинок, не подивившись на дільницю, не створивши проект і не заклавши фундамент. Для діагностики ортодонту необхідні рентгенівські знімки, поза- і внутрішньоротові фотографії, моделі, іноді результати комп’ютерною томографії (КТ). Він може порадити Вам консультацію іншого фахівця: оториноларинголога (лора), остеопата, невролога. Це абсолютно нормально. Грамотний лікар ніколи не буде поспішати з постановкою апаратури. Поспішає тільки той, хто хоче швидше отримати прибуток. Тобто, в кому бізнесмен переміг лікаря. Такі лікарі зазвичай привертають пацієнта неправдивою інформацією або приховують темні сторони лікування.

Варто насторожитись, якщо ортодонт повідомляє, що:

* Вам не потрібно перед постановкою апаратури відвідати стоматолога

* лікування займе менше року,

* після переміщення зубів не потрібно буде утримувати результат за допомогою ретейнера,

* лікування не має протипоказань і ускладнень,

* результат буде ідеальним.
Звичайно, з будь-якого правила можуть бути винятки, на те воно і правило.

Про вибір клініки. Клініку можна вибирати подібно готелю. Ви самі визначаєте, який рівень «зірковості» вам підходить. Не варто очікувати чудового сервісу в дешевій «трійці».
Про вартість лікування. Поцікавтесь, що входить в ціну – це пакет «all inclusivе» або вартість, яку повідомив вам адміністратор в телефонному режимі. Часто озвучується лише вартість процедури фіксації, а повторні відвідування Ви будете оплачувати окремо. Нажаль, деякі клініки таким чином заманюють пацієнтів, видаючи вартість частини процесу за повну. Під час лікування випливають додаткові платежі, на які пацієнт вимушено погоджується, адже він вже знаходиться в процесі лікування.

ПАМ’ЯТАЙТЕ, НА ЕТАПІ ОРТОДОНТИЧНОГО ЛІКУВАННЯ ПОМІНЯТИ ЛІКАРЯ БУДЕ ДУЖЕ СКЛАДНО. ШВИДШЕ ЗА ВСЕ, ДОВЕДЕТЬСЯ ПОЧИНАТИ З НУЛЯ І ПЛАТИТИ ПОВТОРНО. ТОМУ КРАЩЕ «СІМ РАЗІВ ВІДМІРЯТИ»…
На сьогоднішній день в кожному куточку нашої країни можна знайти гарного ортодонта. Варто тільки пошукати неквапливо і усвідомлено. Адже, купуючи машину, ми не заходимо в перший-ліпший салон і не беремо першу ж модель, що попадається під руку. Адже це всього лише «купа металу», яку доведеться поміняти через кілька років. Але ми регулярно миємо автомобіль, заправляємо, міняємо масло. Невже наші зуби, які даються нам два рази в житті і які працюють практично без перерви не гідні такого ж ставлення? БЕЗУМОВНО ГІДНІ. Вдалого Вам вибору.

 

 

 

ПАЦІЄНТАМ З БРЕКЕТ-СИСТЕМОЮ.

* в перші дві доби після постановки брекетів або заміни дуги чи її активації можливі больові відчуття, це пройде протягом 1-1,5 доби самостійно; щоб усунути ці відчуття Ви можете прийняти 1 таб. Аспірину 0,5, або знеболююче Кетанов 2 таб. на добу;

* у випадку якщо у вас відклеївся брекет або інший елемент системи, а також, якщо якийсь елемент системи травмує слизову порожнини рота – не намагайтеся самостійно або за допомогою підручних засобів зняти елементи апаратури, що залишились – краще зверніться до лікаря раніше призначеного терміну візиту;

* якщо ви проковтнули брекет, який відклеївся, або кнопку – не панікуйте і не викликайте швидку допомогу – ці елементи системи не завдають травмуючої дії на слизову оболонку шлунково-кишкового тракту і зроблені з біоінертного матеріалу;
в разі дискомфортних відчуттів, пов’язаних з контактом елементів брекет-системи зі слизовою оболонкою порожнини рота, ізолюйте ці елементи спеціальним воском;

* не пропускайте час призначених візитів до лікаря без поважних причин – це негативно позначиться на термінах і результатах лікування;

* якщо ви плануєте поїздку або вам потрібно терміново виїхати, повідомте про це лікаря і прийдіть на прийом до від’їзду;

* заведіть окремий зошит або блокнот, у який записуйте всі ваші запитання до лікаря, час наступного візиту, якщо ви носите позаротовий апарат (лицьова маска, головна тяга), еластики – внесіть в зошит режим носіння цієї апаратури, схему фіксації; а також ведіть щоденник вашого реального режиму носіння цих елементів; також потрібно вести записи якщо вам показана міогімнастіка.

 

 

ГІГІЄНА ПОРОЖНИНИ РОТА.

Правильна і повноцінна гігієна порожнини рота – це одне з основних зусиль, які вимагаються від вас в процесі лікування. Так і запам’ятайте: якщо ви приходите на прийом до лікаря з невичищеними зубами, не ображайтеся якщо лікар відмовить вам у прийомі.

* Необхідно чистити зуби після кожного прийому їжі, якщо немає такої можливості, то потрібно хоча б прополоскати рот і скористатися кишеньковою щіточкою-йоржиком для видалення залишків їжі, що застрягли в брекет-системі.

* Повноцінна чистка зубів повинна займати не менше 10 хвилин. По-перше, у вас повинно бути дві щітки: одна звичайного розміру, м’яка, але з більш вузьким розташуванням щетини, ніж у звичайній щітці, та інша маленька у вигляді йоржика – це спеціальна ортодонтична щітка, з футляром, її зручно скрізь носити з собою.

* Великою щіткою ви очищаєте пришийкову, жувальну, піднебінну та язикову поверхню кожного зуба; для цього ви тримаєте щітку під кутом до поверхні, що очищається, і рухами зверху вниз (від шийки зуба до ріжучої поверхні) очищаєте кожен зуб. Потім берете маленький йоржик і чистите їм всі частини брекета і всі простори під дугою, на зубі та між зубами. Все це потрібно робити так, щоб після даного етапу не залишилось видимих шматочків їжі та нальоту на зубах і брекетах. Ви повинні ретельно оглянути всі зуби і брекет-систему – все має блищати.

* Після цього ви берете флоси (жорсткі зубні нитки) і вичищаєте міжзубні проміжки. Якщо ви не знаєте, як всім цим користуватись – попросіть свого лікаря – він вам все покаже.

* Якщо у вас з будь-яких причин не виходить ідеально вичищати зуби, ви можете скористатись гігієнічним апаратом Water Pik для догляду за порожниною рота, що ідеально підходить при ортодонтичному лікуванні. Water Pik – це оральний іригатор, суть апарату полягає в тому, що з резервуара під тиском подається пульсуючий струмінь води, який не травмуючи ясна вимиває всі залишки їжі з важкодоступних місць, а також масажує ясна.

* Якщо у Вас є електрична зубна щітка, ви можете використовувати її замість звичайної.