Знімна апаратура

Сучасне ортодонтичне лікування передбачає використання як незнімних, так і знімних апаратів. Знімні апарати важливі під час попереднього лікування пацієнтів підліткового віку та під час додаткового лікування дорослих і на етапі ретенції пацієнтів будь-якого віку.
Знімні ортодонтичні апарати мають дві очевидні переваги: їх можна знімати за потреби, а також виготовляють у лабораторних умовах, що робить їх індивідуальними для кожного пацієнта. Крім того, вони дають змогу проводити деякі типи лікування з регулюванням росту на відміну від незнімних апаратів. Ці переваги забезпечують постійний інтерес до знімних апаратів як з боку пацієнта, так і стоматолога. Однак у наявності й очевидні недоліки: процес лікування сильно залежить від співпраці з боку пацієнта, оскільки апарат може бути ефективним, тільки якщо пацієнт дійсно буде його носити.

Види знімних ортодонтичних апаратів:

Знімні апарати можна розділити на однощелепні та двощелепні.

Двощелепні апарати 

Цветные пластинки на зубы в ортодонтии

Двощелепні апарати застосовуються в період активного росту щелеп. Дія апарату ґрунтується на впливі в зонах росту щелеп, змінюється конфігурація альвеолярних відростків (кісткової тканини, в якій розміщені корені зубів) Двощелепні апарати призначені для носіння в нічний час доби. Апарати виготовляють у зуботехнічній лабораторії індивідуально кожному пацієнту.

Однощелепні апарати 

Пластинки на верхню або нижню щелепу. Час носіння-24 години на добу. Ці апарати застосовують для розширення верхнього або нижнього зубного ряду, для виведення зубів у правильну позицію.

Преортодонтичні трейнери Трейнеры для зубов

В останні роки на ринку ортодонтичної продукції з’явилися готові знімні апарати. Зовні вони схожі на двощелепні капи. Виготовлені з еластомерного поліуритану. Трейнер перешкоджає ротовому диханню, здійснює корекцію положення язика, впливає на положення зубів і виправлення прикусу.

Профілактичні протези

У період тимчасового і змінного прикусу в разі ранньої втрати молочних зубів виготовляють профілактичні протези. Вони необхідні для профілактики деформації зубних рядів. Протез чинить подразнювальну дію, що стимулює ріст щелепи і прорізування постійних зубів.

Елайнери  Элайнеры для выравнивания зубов

Останнім часом дедалі більше набирає популярності альтернативна методика вирівнювання зубів без необхідності носити брекети.
Такою методикою є використання прозорих кап (елайнерів), які можна знімати під час їжі та чищення зубів.